caf

Tanec Praha

Tanec Praha

www.tanecpraha.cz

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA  je každoročním vrcholem sezóny. Důležitým posláním festivalu je inspirovat i konfrontovat domácí umělce a umožnit co nejširší laické veřejnosti vnímat současné trendy a vrcholná díla tanečně-pohybových oborů, a to nejen v Praze. Poslední ročníky se konají ve více než deseti městech ČR. Nedílnou součástí festivalu jsou worskhopy, diskuse a site-specific projekty. Návštěvnost akce od poloviny 90. let výrazně stoupla a řada představení festivalu bývá vyprodána. Zájem veřejnosti i médií navazuje na vysoké uznání festivalu v zahraničí, byla mu udělena prestižní značka EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe).

TANEC PRAHA dosáhl zájmu veřejnosti především díky hostování prestižních těles z celého světa. Za více než čtvrt století své existence představil české veřejnosti skutečnou světovou špičku tanečního oboru, počínaje Marthou Grahamovou (USA), Merce Cunninghamem (USA), Bill T. Jonesem (USA), pokračuje Jiřím Kyliánem (NL) a řadou jeho žáků a konče např. Maguy Marin (F), Josephem Nadjem (F), Ohadem Naharinem (ISR), Marie Chouinard (CAN), Akramem Khanem (UK), Sashou Waltz (DE) či renomovanými soubory z Tchaj-wanu (Cloud Gate Dance Theatre), Španělska (Companía Nacionál de Danza), Švýcarska (Ballet du Grand Théatre de Geneve) a dalšími.

Vedle uznávaných umělců je však dramaturgie festivalu zaměřena i na objevování nového, sledování posledních trendů v celosvětovém měřítku, experimenty a přesahy žánrů. Nabízí konfrontaci vybraných domácích tvůrců se zahraničím v programové řadě s názvem „Evropská taneční laboratoř“ a pestrou sérii dalších večerů středně velkých souborů. Vedle světových jmen účinkujících na velkých scénách s kapacitou nad 1000 míst tak mají diváci možnost blízkého kontaktu s umělci ze všech koutů světa na malých scénách, především v divadle PONEC, ale i mimo Prahu. Nejednou oslovil festival diváky přímo v ulicích či parcích, značné ohlasy měla animace zahrad Černínského paláce, Jižních zahrad a Starého královského paláce na Pražském hradě, spolupráce na Muzejní noci či out-door programy VEN.kuTANCI.

Výrazný nárůst zájmu partnerů i veřejnosti zaznamenal TANEC PRAHA v regionech, z původních 2–3 měst se postupně konání festivalových večerů rozšířilo do 12–15 měst a obcí ČR a zájem nadále stoupá. Současný tanec se tak etabluje i mimo hlavní město a pozvolna se přibližuje běžnému postavení tohoto žánru v evropských zemích.